• Warsztaty biblioteczne

     • W dn. 21.12.2022r. uczniowie kl. I – III uczestniczyli w warsztatach bibliotecznych przygotowanych przez Bibliotekę Pedagogiczną w Tarnowie filia w Dąbrowie Tarnowskiej pt. "Dar przyjaźni" w oparciu o fragmenty książki "A niech to gęś kopnie" Marty Guśniowskiej .

      Młodzi czytelnicy aktywnie brali udział w rozmowie na temat swoich zainteresowań, wymieniali czynności, które najchętniej wykonują, jaki powinien być prawdziwy przyjaciel. Rozmowa ta uwidoczniła dzieciom, jak wiele mają cech wspólnych i co cenią sobie w przyjaźni najbardziej. Następnie z uwagą wysłuchali czytanego tekstu o niecodziennym marzeniu tytułowej bohaterki Gęsi, która przez przypadek odnalazła sens życia i zyskała prawdziwych przyjaciół.

      Wniosek? Nasuwa się sam: przyjaźń odgrywa ważną rolę w życiu, a szczególnie wtedy, gdy tracimy poczucie sensu i problemy przygniatają nas do ziemi. Obecność przyjaciół sprawia, że zaczynamy samych siebie lubić trochę bardziej i odzyskujemy chęci do życia.

      Uczniowie klas starszych uczestniczyli w warsztatach „Jak uczyć się efektywnie? Zajęcia obyły się z wykorzystaniem mnemotechnik.

     • IX edycja Ogólnopolskiego Konkursu Ekologicznego „Mistrz Recyklingu i Przyjaciele”

     • Informacja prasowa


      15 stycznia 2023 rusza IX edycja Ogólnopolskiego Konkursu Ekologicznego „Mistrz Recyklingu i Przyjaciele” dla dzieci szkół podstawowych. Jakie zadania mamy dla Was tym razem?

      Świat Recyklingu – zagraj z nami w grę, w której każdy materiał, każda drobinka jest cenna i ma konkretną wartość.

      Recykling polega na ponownym wykorzystaniu odpadów. W naturze nie ma odpadów! Każdy element ekosystemu wytwarza materię, która jest następnie wykorzystywana przez inne organizmy. Możemy czerpać inspirację z przyrody, aby zmienić nasze metody produkcji i gospodarkę odpadami. Wszystko można zaprojektować w taki sposób, żeby każdy element można było ponownie użyć.

      Takie podejście będzie potrzebne, aby wziąć udział w IX edycji ogólnopolskiego konkursu ekologicznego Mistrz Recyklingu i Przyjaciele w 2023 roku. Konkurs dedykujemy uczniom klas 4-8 szkół podstawowych.

      Zadanie konkursowe polega na zaprojektowaniu postaci w nowym uniwersum recyklingu: Twoim bohaterem może być każda postać, która swój początek wzięła ze świata odpadów: starego tostera, lodówki, laptopa czy zabawki na baterie. Może nim być butelka po mleku albo twój smartfon. Najważniejsze to bardzo dokładnie go opisać: jakie są jego główne cechy, jego słabe i mocne strony oraz najważniejsze umiejętności.

      W tej grze edukacyjnej, każdy uczestnik ma możliwość stworzenia takiej postaci uniwersum, w której zasada jest jedna: wszystko nadaje się do recyklingu. Możesz wyobrazić sobie postać ze stali lub tytanu, albo papieru, a nawet plastiku. W świecie recyklingu może pełnić konkretną rolę. Uczestnik musi określić w jakich zadaniach jego bohater dobrze się sprawdzi. Musi określić na czym polega jego siła, wytrzymałość, czy postać będzie toksyczna oraz jak reaguje z żywiołami: czy jest odporna na ogień, wodę, czy utlenia się w kontakcie z powietrzem.

      Chcemy wiedzieć kiedy i w jakich okolicznościach będzie można tę postać ulepszyć. Jeśli to będzie stalowy toster – tosterowe wnętrze zawsze jest ze stali, choć obudowa plastikowa – to być może w jakiejś sytuacji twój toster otrzyma domieszkę wolframu. O wiele bardziej mobilna od stalowego tostera będzie okrągła aluminiowa puszka: jej atut to odporność na wodę, trzeba będzie jednak uważać na ogień. Miedziane kable czy szklane butelki bez względu na sytuację, w której ich użyjemy, mogą odrodzić się nieskończoną ilość razy, mogą być nieśmiertelne.

      Każdy, kto spojrzy na Twoją postać, dzięki wyjaśnieniom, zrozumie o jaki przedmiot chodzi. Teraz trzeba tylko tę postać wykonać w skali 1:1 i wytłumaczyć nam zasadę jej działania.

      Zacznij od znalezienia informacji, które mogą się przydać w tworzeniu postaci. Oto kilka przykładów:

      Przykład I. Bateria i akumulator.

      Aby poprawnie spełniały swoją funkcję, baterie i akumulatory wykorzystują metale takie jak: cynk, mangan, nikiel, kadm, żelazo, kobalt, ołów itp. Każdy inaczej wygląda: cynk jest błękitno-biały i kruchy, mangan jest srebrzysty o różowym połysku, nikiel jest srebrzysto-biały ze złotym odcieniem, kadm można łatwo pokroić nożem, żelazo tworzy stopy z węglem, dzięki czemu zyskuje nowe właściwości. Kobaltu używano do barwienia szkła na piękny, niebieski kolor.

      Baterie i akumulatory są bardzo niebezpiecznymi odpadami, ponieważ zawierają dużo metali ciężkich. Kiedy metale ciężkie trafią do przyrody, mogą być toksyczne dla ludzi i zwierząt. Wszystkie rodzaje baterii nadają się do recyklingu: bateria w radiu lub latarce, bateria guzikowa w kalkulatorze czy zegarku, bateria w starym telefonie lub laptopie.

      Mamy baterie jednorazowe i akumulatorki wielorazowego użytku. Akumulator można wielokrotnie naładować, jego żywotność jest o wiele dłuższa niż zwykłej baterii. Akumulatory wymagają ładowania. Mogą się częściowo rozładować, gdy nie są używane.

      Odzyskane z baterii metale można wykorzystać ponownie do produkcji innych przedmiotów codziennego użytku, takich jak sztućce ze stali nierdzewnej, słupki parkingowe, elementy metalowe, blachy, a nawet nowe baterie.

      Przykład II: smartfon

      Do komunikowania się, słuchania muzyki, korzystania z internetu, robienia zdjęć, dzielenia się informacjami, znajdowania drogi, zabawy, robienia zakupów… nieodzowny jest smartfon. Ponad połowa smartfona to różne metale, w tym szlachetne, takie jak złoto i srebro oraz metale ziem rzadkich np. tantal. Kolejna część smartfona to plastiki – a są wśród nich bardzo szkodliwe i toksyczne dodatki takie jak: trójtlenek antymonu, bisfenol A, czy bromowane środki zmniejszające palność.

      Smartfony bardzo szybko się zużywają i jest niewiele części jakie można w nich wymienić. Aby wszystko w smartfonie działało właściwie, konieczne jest posiadanie połączenia z internetem. Bez internetu, większość funkcji smartfona nie działa.

      Ekran smartfona to bardzo zawansowana technologia: jest on pokryty folią, która przewodzi prąd, będąc jednocześnie przezroczystą. Ta folia jest wykonana z tlenku cyny indu (w skrócie „ITO”). Ekran jest jak Twój zwiadowca: przekazuje informacje i obrazy. Pomagają mu w tym diody LED i metale ziem rzadkich. Dioda LED to półprzewodnik zamknięty w kawałku przezroczystego plastiku. Materiałem półprzewodnikowym jest zwykle związek galu, otrzymywany z rudy aluminium i co najmniej jeden inny atom, który określi „podstawowy” kolor diody LED. Może to być arsen, fosfor, azot, ind itd.. Aby uzyskać naprawdę piękne kolory diodę LED musisz pokryć proszkami luminoforowymi. A tam jest nie tylko prosty fosfor. Kolory są rzeczywiście wykonane z różnych koktajli pierwiastków ziem rzadkich.

      Smartfon nie zadziała bez elektroniki, czyli bez obwodu drukowanego. Czy wiesz jak zbudowany jest taki obwód?

      Czy te informacje wystarczą Ci, aby opisać postać oraz cechy Smartfona w Świecie Recyklingu? A może chcesz poszukać innych ciekawostek?

      Przykład III: Opakowanie Tetra Pak.

      Tetra Pak to kartonik na żywność, który składa się z kilku warstw. Na zewnątrz jest tekturowy, wewnątrz posiada aluminium i folię. Czy wszystko to nadaje się do recyklingu? O, tak. Jednak do którego pojemnika selektywnej zbiórki wyrzucisz opakowanie Tetra Pak? Choć na zewnątrz jest z tektury, wyrzuć je do pojemnika żółtego, a nie niebieskiego!

      Prostokątny kształt Tetra Pak znakomicie nadaje się do transportu płynnej zawartości. Jest odporny na uderzenia, choć łatwo można go przekłuć!

      A może Twoim bohaterem będzie Super Jabłko. Jego supermoc będzie polegała na tym, że ulega biodegradacji. W naszym uniwersum nie oznacza to, że postać zniknie zupełnie i raz na zawsze. Super Jabłko ulegając biodegradacji, przekazuje całą swoją moc kolejnej postaci. I tak na okrągło w niekończącym się cyklu recyklingu.

      Na zgłoszenia ekozespołów co najmniej dwuosobowych czekamy do 15 stycznia 2023.

      Regulamin konkursu dostępny jest na stronie www.chlorofil.com.pl

      W tym roku mamy dla Was jeszcze jedną super inicjatywę: zgłoszone placówki mogą zorganizować zbiórkę elektroodpadów. W każdej placówce, która zorganizuje taką jednodniową zbiórkę odpadów, w nagrodę zrealizujemy łąkę kwietną dla dzikich zapylaczy. Zebrane odpady oczywiście odbierzemy! Wszystkie szczegóły w regulaminie na naszej stronie internetowej!

      Organizatorem Konkursu Mistrz Recyklingu i Przyjaciele jest Fundacja Chlorofil, a partnerami merytorycznymi są ELECTRO – SYSTEM Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A. oraz EKO-PUNKT Organizacja Odzysku Opakowań.

      Konkurs otrzymał patronat honorowy Ministra Edukacji i Nauki.

      Więcej informacji:
      Koordynator konkursu: Agnieszka Oleszkiewicz tel. 608 633 593
      e-mail: chlorofil@chlorofil.com.pl

      Informację prasową opracowała Agnieszka Oleszkiewicz na podstawie: Ademe, Wikipedia, Compound Interest

     • Jasełka 2022

     • Boże Narodzenie to czas, kiedy wszyscy stają się dla siebie bardziej życzliwi, mili, zapominają o sporach i waśniach. Podkreślając wyjątkowy charakter tych świąt, uczniowie naszej szkoły od wielu już lat, tradycyjnie wystawiają jasełka bożonarodzeniowe.

     • Dokarmianie ptaków zimą

     • W okresie zimowym uczniowie naszej szkoły tradycyjnie dokarmiają ptaki. Obecnie jest to tym bardziej ważne gdy obfite opady śniegu utrudniają ptakom dostęp do pokarmu który mogą znaleźć w naturze. Staramy się pomóc przetrwać im ten trudny czas dokarmiając je w szkolnych oraz w przydomowych karmnikach.

      Trwa zbiórka pokarmu dla zimowej stołówki dla ptaków!

    • logo czytanie
     • „NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA 2.0

     • NASZA SZKOŁA OTRZYMAŁA DOFINANSOWANIE W RAMACH PROGRAMU WIELOLETNIEGO
      NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA 2.0
      NA LATA 2021-2025” PRIORYTET 3

      W wysokości 5 000,00 zł

      - 4 000,00 zł to środki pochodzące z budżetu państwa

      - 1 000,00 zł to wkład organu prowadzącego – Gminy Szczucin.

      Za kwotę 5 000, 00 zł zostało zakupionych 255 książek.

      Wszystkie książki zakupione z programu są już dostępne.

      Zachęcamy do odwiedzin biblioteki szkolnej.

      Zapraszamy!!!

     • Konkurs „Cała prawda o AIDS”

     • W piątek 2 grudnia 2022 r. w Starostwie Powiatowym w Dąbrowie Tarnowskiej odbył się Powiatowy konkurs wiedzy „Cała prawda o AIDS”, do którego przystąpili uczniowie klas VI- VIII szkół podstawowych i ponadpodstawowych (klasy I-IV) z terenu powiatu dąbrowskiego. Organizatorami XIII edycji konkursu byli: Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Dąbrowie Tarnowskiej oraz Starostwo Powiatowe w Dąbrowie Tarnowskiej.

      Konkurs polegał na rozwiązaniu testu obejmującego 35 zadań, który wymagał od nich wykazania się wiedzą dotyczącą m.in. pochodzenia, budowy i biologii wirusa HIV, przebiegu zakażenia HIV, diagnostyki w kierunku HIV, dróg szerzenia się zakażeń HIV oraz leczenia osób chorych na AIDS.

      W konkursie uczestniczyli uczniowie naszej szkoły Gabriela Łachut (kl. VII), Szymon Sroka (kl.VII) oraz Agata First (kl.VIII).

      Wszyscy uczestnicy konkursu wiedzy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Gratulujemy!

     • Konkurs - EKO BOMBKA

     • O recyklingu słyszał już chyba każdy! A czym jest upcykling?

      Z tym określeniem nie każdy się spotkał. Czym dokładnie jest upcykling? To coś więcej niż recykling. Mówi się o prawdziwej rewolucji w recyklingu, której jednym z efektów jest właśnie upcykling.

      Upcykling, podobnie jak recykling, ma na celu zmniejszenie zużycia surowców naturalnych oraz ilości powstałych odpadów.

      W przypadku upcyklingu na pierwszym miejscu stawiana jest kreatywność i wyobraźnia. To właśnie dzięki nim powstają często niepowtarzalne i przy tym naprawdę piękne przedmioty. Nieważne, czy są to meble, akcesoria do domu, dodatki do garderoby czy też ozdoby świąteczne np. bombki.

      Serdecznie zapraszamy dzieci i młodzież z terenu Gminy Szczucin do przygotowania ekologicznej bombki w ramach konkursu „EKO - BOMBKA”. Prace oceniane będą w 2 kategoriach wiekowych:

      • grupa młodsza – klasy I-III
      • grupa starsza – klasy IV-VIII

      Bombka zgłoszona do konkursu powinna zostać wykonana z wykorzystaniem surowców wtórnych.

      Pracę należy dostarczyć do Urzędu Miasta i Gminy – pokój 18, 19 lub 20 wraz z załącznikami 1, 2 i 3 i metryczką zawierającą imię i nazwisko, klasę i nazwę szkoły do dnia 20.12.2022 r.

      Dla pierwszych 3 miejsc w każdej kategorii przewidziano nagrody rzeczowe.

      Działanie jest realizowane w ramach projektu LIFE „Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze”

     • Wizyta Świętego Mikołaja w przedszkolu

     • 6 grudnia do Naszego Przedszkola zawitał długo oczekiwany przez dzieci Święty Mikołaj. Już od samego rana przedszkolaki nasłuchiwały ,,Mikołajkowych dzwoneczków”. Dzieci bardzo starannie przygotowały się na te spotkanie, wykonały wystawkę plastyczną na której królował Mikołaj. Oprócz prac plastycznych dzieci prezentowały swoje wiersze i wspólnie zaśpiewały kilka piosenek. Dzieci rozmawiały z Mikołajem, opowiadały o zabawach w przedszkolu i oczywiście chwaliły się, że są bardzo grzeczne. Mikołaj wręczył przedszkolakom wspaniałe prezenty. Każde dziecko zrobiło sobie zdjęcie ze Świętym Mikołajem, które będzie pamiątką tego spotkania.

     • Mikołajki

     • W dniu 6 grudnia, jak co roku o tej porze zagościł u nas Święty Mikołaj z workiem pełnym smakołyków dla wszystkich uczniów klas I - IV oraz przedszkolaków.

      Uczniowie klas V - VIII w tym dniu odwiedzili multikino w Mielcu. Uczniowie klasy V i VI obejrzeli film "Bella i Sebastian: Nowe Pokolenie" natomiast uczniowie klasy VII - VIII film "Śubuk".

     • Udział w Dniu Doradztwa Zawodowego w PCEiKZ w Szczucinie

     • W dniu 30. 12. 2022r. uczniowie klasy VII i VIII pod opieką swoich wychowawców udali się do Powiatowego Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych w Szczucinie na Dzień Doradztwa Zawodowego. Planowane wydarzenie miało na celu zmotywowanie uczniów do zdrowej aktywności i rywalizacji, promowanie nauki języków obcych a także zapoznanie z ofertą PCEiKZ w Szczucinie.

      Bardzo miło nam poinformować o sukcesie naszej uczennicy Marii Misiaszek z klasy VIII, która uzyskała wyróżnienie w "II Konkursie Poezji Śpiewanej" organizowanym przez Powiatowe Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych w Szczucinie. Serdecznie Gratulujemy!

     • „Franciszek Niepokólczycki - Patriota, Bohater, Człowiek”

     • 28 listopada 2022r. uczniowie klasy VIII naszej szkoli mieli szansę zobaczyć spektakl słowno-muzyczny pt. „Franciszek Niepokólczycki - Patriota, Bohater, Człowiek” w wykonaniu zespołu wokalno – instrumentalnego Filharmonii im. K. Szymanowskiego w Krakowie . Spektakl był poświęcony postaci płk. Franciszka Niepokólczyckiego ps. „Teodor”, oficera ZWZ i Kedywu KG AK, jednego z przywódców powojennego podziemia niepodległościowego. Była to wspaniała muzyczna lekcja historii.

     • Pasowanie uczniów klasy I na czytelników

     • W dniu 28. XI. 2022 r. w naszej szkole odbyło się uroczyste przyjęcie uczniów klasy I do grona czytelników biblioteki szkolnej. Uczniowie klasy VI na tę okazję przygotowali część artystyczną. Postacie bajkowe zapoznały przyszłych czytelników z zasadami postępowania z książką, funkcjonowania biblioteki a także jej regulaminem. Pierwszoklasiści z łatwością poradzili sobie z wszystkimi zadaniami, bajkowymi zagadkami.

      Na koniec uroczystości złożyli przyrzeczenie, że zawsze będą kochać i szanować książki i zostali pasowani na czytelników naszej biblioteki szkolnej. Na pamiątkę tego wydarzenia otrzymali z rąk Pani Dyrektor pamiątkowy dyplom.

      Uroczystość uwieńczyło pierwsze wypożyczenie książki. Mamy nadzieję, że będą często odwiedzać bibliotekę i polubią czytanie książek.

     • Dzień Pluszowego Misia w przedszkolu

     • W dniu 25.11.2022 przedszkolaki przyniosły swoje ulubione pluszowe zabawki. W tym dniu uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Moda na misie nie przemija, choć dzieci mają coraz atrakcyjniejsze zabawki to każde z nich lubi przytulić się do pluszaka. Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Poznały historie święta, wspólnie recytowały wiersze o misiach i bawiły się przy piosenkach ,,jadą jadą misie” i ,,stary niedźwiedź mocno śpi”. Dla dzieci tego dnia zorganizowano wiele atrakcji: zabawy ruchowe i plastyczne, konkursy, zgadywanki, śpiewanie piosenek i misiowe tańce. Na koniec zabawy dzieci otrzymały dyplom ,,Przyjaciel Pluszowego Misia”. Ten dzień w przedszkolu był pełen uśmiechu i wesołej zabawy.

     • ZAWODY W PIŁCE NOŻNEJ - HALOWEJ

     • Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Mistrzostwach Gminy Szczucin w Piłce Nożnej Halowej. W zawodach klas 4  -6 drużyna w składzie: Piotrek Dudek, Bartek Chrabąszcz, Tomek Cieśla, Tomek Borgosz, Dawid Gawroński, Piotrek Cieśla, Karol Kusiak, Szymek Noga, Brian  Bednarz, Marcin Wójcik zajęła 3 miejsce.

      Reprezentacje klas 7 - 8 w składzie: Magda Moskal, Gabrysia Łachut, Daria Płaczek, Martyna Głód, Zuzia Dudek, Julita Bartoszek, Agata First, Marysia Misiaszek oraz Michał Furgał, Adrian Dulak, Hubert Korbaś, Filip Frąc, Kamil Bogacz, Kamil Bogacz, Kacper Świąder i Wiktor Dorosz zajęły uzyskały drugie miejsce w Mistrzostwach Gminy uzyskując awans do Mistrzostw Powiatu gdzie zajęły 5 i 6 miejsce.

     • Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

     • 21 listopada 2022 roku obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Wydarzenie jest organizowane z okazji przypadającej 20 listopada rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. W tym dniu wszyscy powinniśmy zwracać szczególną uwagę na dzieci i ich prawa. Symbolem tego dnia jest kolor niebieski, dlatego nasi uczniowie mieli w tym dniu na sobie coś niebieskiego.

      Pani pedagog, Katarzyna Sznajder przygotowała dla uczniów prezentację multimedialną na temat praw dziecka. Uczniowie chętnie podejmowali dyskusję na temat swoich praw. Samorząd Uczniowski przygotował tematyczną gazetkę prezentującą podstawowe zagadnienia z tym tematem.

  • Logowanie

  • Kontakt

   • Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Zabrniu
   • szkolazabrnie@wp.pl
   • 146431828
   • Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Zabrniu
    Zabrnie 82
    33-230 Szczucin
    Poland