23 października 2024 r. uczniowie klas IV - VIII uczestniczyli w wycieczce do Łańcuta i Markowej. Na początku zwiedzili zamek w Łańcucie - jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Wędrując po zamku, uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat życia arystokracji, właścicieli pałacu oraz zainteresowań magnackich rodów Lubomirskich i Potockich. Młodzież zachwyciły pełne przepychu i bogactwa wnętrza zamkowe, piękne posadzki, kryształowe żyrandole oraz antyczne posągi. Wielu wrażeń dostarczyła wizyta w stajni i wozowni, gdzie zobaczyli imponującą kolekcję pojazdów konnych pozostałych po rodzinie Potockich. W Hali Zaprzęgowej uczniowie podziwiali trofea - zwierzęta przywiezione przez ostatniego właściciela zamku z afrykańskiego safari.
Kolejnym celem naszej podróży była Markowa - zwiedzanie Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej oraz Skansen. Pani przewodnik opowiedziała o tragicznych losach polskich Żydów, dla których II wojna światowa stała się „końcem świata”, ponieważ celem Niemców była zagłada narodu żydowskiego. W Muzeum uczniowie poznali dzieje wsi Markowa oraz poruszającą historię Józefa i Wiktorii Ulmów, którzy za ukrywanie Żydów zapłacili najwyższą cenę – cenę życia. Podczas zwiedzania uczniowie obejrzeli ciekawe materiały archiwalne: druki, fotografie oraz filmy dokumentalne. Uczniowie z zainteresowaniem przyglądali się pomnikowi ofiar Holokaustu, tabliczkom z nazwiskami Polaków zamordowanych za pomoc Żydom na Podkarpaciu oraz Ścianie Pamięci, gdzie umieszczono nazwiska mieszkańców, którzy ratowali wyznawców judaizmu. Dla młodzieży była to cenna lekcja historii.
Następnym punktem wycieczki był Markowski Skansen. Uczniowie wspólnie z przewodnikiem udali się na spacer, podczas którego poznali kompleks chałup i budynków gospodarczych z XIX i początku XX wieku. W jednym z domów znajduje się odtworzona historyczna kryjówka, w której przez 17 miesięcy rodzina Szularów ukrywała Żydów. Dla uczniów przebywanie w chatach wiejskich, spichlerzu i innych pomieszczeniach było podróżą w czasie oraz przeniesieniem się do minionej epoki. Wizyta w skansenie była ciekawym doświadczeniem i źródłem wiedzy na temat dawnego życia na wsi.