Drodzy Uczniowie i Rodzice
W związku z nadzwyczajną sytuacją, w naszej Szkole zostają wprowadzone zasady kształcenia na odległość opisane poniżej. Obowiązują od 25 marca 2020 r. do 10 kwietnia 2020 r.
Podstawowe informacje o zdalnym kształceniu
Szkoła odpowiada za merytoryczne przygotowanie zajęć. Niektóre z nich wymagają uczestnictwa online uczniów w zajęciach w zaplanowanym czasie (prowadzone są lekcje online dla uczniów klas VI – VIII za pośrednictwem aplikacji Microsoft Teams). Materiały do wszystkich zajęć są przesyłane przez nauczyciela do samodzielnej realizacji przez ucznia w domu. Posiadają termin ukończenia, wówczas wybór odpowiedniego czasu realizacji zadań zostawiamy uczniom i rodzicom. Należy motywować ucznia do systematycznej równomiernej pracy nad przyswajaniem materiału i wykonywaniem ćwiczeń. Kształcenie zdalne nakierowane jest także na kształtowanie odpowiedzialności, rzetelności i systematyczności. Zajęcia zdalne przewidują także sprawdziany wiedzy. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej, działania podejmowane przez uczniów mogą być oceniane.
Organizacja zajęć zdalnych w naszej szkole
Nauczyciele prowadzący umieszczają na stronie szkoły tematykę zajęć i zadania z poleceniami dla uczniów w danej klasie. Nauczyciele kontaktować się będą za pomocą poczty e-mail, sms, messenger, oraz interaktywnie (w czasie rzeczywistym) z uczniami za pomocą komunikatorów i dla chętnych uczniów klas IV – VIII aplikacji Microsoft Teams do komunikacji audio lub audiowizualnej. Termin wykonania danego zadania nauczyciel opisuje w wiadomości opisującej zadanie. W przypadku problemów technicznych lub organizacyjnych uczeń powinien zawiadomić nauczyciela o braku możliwości wykonania zadania w ustalonym terminie. Jeśli uczeń ma wątpliwość jak wykonać zadanie lub nie potrafi go wykonać - powinien poprosić o pomoc nauczyciela. Nauczyciel będzie umieszczał zadania do wykonania w takich formach, jak: z odwołaniem do podręcznika, zeszytu ćwiczeń, w formie opisu tekstowego zadania do wykonania, w formie linku do interaktywnych platform edukacyjnych wykorzystujących formy nauki i sprawdzania wiadomości (np. filmy, quizy, testy), w formie załącznika zawierającego materiały tekstowe, grafiki, materiały audiowizualne. Nauczyciel może zorganizować lekcję on-line przy wykorzystaniu aplikacji audio, audiowizualnych lub na internetowych platformach edukacyjnych. Czas trwania jednej lekcji wirtualnej nie może przekroczyć 45 min. Informacje o sposobie i terminie spotkania on-line będzie przekazany za pomocą wiadomości w e-mailu lub na grupie danej klasy najpóźniej w dniu poprzedzającym lekcję zaplanowaną w takiej formie.
Zachęcamy uczniów do zadawania pytań i dzielenia się wątpliwościami, ponieważ nauczyciel w świecie wirtualnym otrzymuje nieco inny zestaw informacji zwrotnych od uczniów, niż w trakcie tradycyjnych zajęć w klasie szkolnej.
Uczeń przebywający w domu realizuje obowiązek szkolny pod opieką rodziców/opiekunów prawnych. Pracujący zdalnie nauczyciel nie ma możliwości realizowania swoich funkcji opiekuńczych. W przypadku jeśli plan zajęć będzie poddany modyfikacjom, uczniowie i ich rodzice otrzymają zaktualizowany rozkład zajęć lekcyjnych za pośrednictwem strony internetowej szkoły. Lekcje będą odbywać się według zmienionego planu, jednak w celu zachowania systematyczności i dyscypliny usilnie zalecamy, aby przestrzegać godzin ustalonych w planie zajęć. Zachowanie rytmu szkolnego może być decydującym warunkiem sukcesu szkolnego ucznia.
Użycie tradycyjnych podręczników, zeszytów ćwiczeń i zeszytów zależy od formy lekcji przyjętej przez nauczyciela. Może się zdarzyć, że część zajęć będzie wymagała ich używania w tradycyjnych, a część będzie prowadzona przy wykorzystaniu nowych pomocy dydaktycznych. Precyzyjne zalecenia dotyczące wykorzystania materiałów drukowanych będą przekazywali nauczyciele poszczególnych przedmiotów. Środowisko zdalne umożliwia przeprowadzenie testów, rozmów i sprawdzianów. Nauczyciele mają ograniczone możliwości weryfikacji, czy uczeń pracuje samodzielnie, Ważne jest budowanie przez rodziców motywacji wewnętrznej uczniów i zwracanie uwagi na to, że korzystanie z niedozwolonych form wsparcia jest niekorzystne dla samego ucznia.
Treści edukacyjne podawane w środowisku zdalnym będą służyły realizacji podstawy programowej oraz rozwijaniu zainteresowań i pasji uczniów. Nauczyciel może przekazywać wiedzę w formie nagrań oraz transmisji audio oraz wideo, wykorzystania obecnych w Internecie zasobów edukacyjnych o charakterze multimedialnym (animacje, filmy, wykłady, nagrania eksperymentów, gry edukacyjne, interaktywne materiały dydaktyczne, itd.) Zajęcia wyznaczone planem lekcji mają określony czas trwania. Warto ich przestrzegać, nawet jeśli nauczyciel nie pracuje z klasą w sposób synchroniczny (w czasie rzeczywistym). Praca samodzielna powinna uwzględniać odpoczynek oraz najlepsze dla zachowania koncentracji pory dnia. Uczeń powinien sporządzać papierowe notatki,szczegółowe wskazania w tym zakresie przekazują nauczyciele. Nauczyciel może żądać przekazania fotografii ćwiczeń, notatek lub zadań wykonywanych w uczniowskim zeszycie lekcyjnym. Ważne,aby tradycyjne zeszyty w dobie edukacji zdalnej spełniały nadal swoją rolę.
Zarówno nauczyciele, jak i uczniowie zobowiązani są do rozsądnego planowania aktywności online.
Sprawdzone prace w miarę możliwości będą odsyłane uczniom (messenger w wiadomości prywatnej lub e-mail) wraz z informacją zwrotną o ocenie lub stopniu wykonania zadania.
Bardzo proszę o przekazywaniu informacji drogą mailową do nauczycieli w godzinach od 8:00 do 15:00 od poniedziałku do piątku.
Pytania i wątpliwości proszę kierować na adres mailowy szkoły: szkolazabrnie@wp.pl lub przez formularz kontaktowy
Pozdrawiam,
Dyrektor szkoły G. Dzięgiel